Bir gemi Doğu’ya gider, biri Batı’ya.

Esen aynı rüzgârla;

Hangi yöne gidileceğini belirleyen

Rüzgâr değil, yelkendir

Ella Wheeler Wilcox

       photo by Esra Günaydın

“Hayatımın amacı ne?” diye kendinize hiç sordunuz mu?  Eğer sorduysanız, gerçekten sizi tatmin eden bir cevap verebildiniz mi? Yoksa,  “Günlük rutinimin içinde o kadar sıkışmış durumdayım ki, yaşadığım bu hayatın gerçekten bir anlamı olup olmadığını bile sorgulayamıyorum” mu diyorsunuz?

Benim için bu soru cevaplanması en zor sorulardan biriydi. Öyle ki, ne zaman aklıma gelse, (ki her zaman en sıkıntılı dönemlerde gelirdi),”bu kadar derdimin arasında bir de buna kafa yoramayacağım” diye hemen ondan kurtulmaya çalışırdım. İnsan cevabını veremediği sorular karşısında kendini daha da güçsüz hissediyor. Hele hele bu soru,  varlığının nedeniyle ilgiliyse…

Yaklaşık 3 ay kadar önce işimden ayrıldım ve gerçekten zevk alarak çalışacağım bir işi yapmaya karar verdim. Bu konuyu “Yüksek Gelirli İşimden Niye Ayrıldım?” başlıklı yazımda detaylarıyla anlatıyorum.

İnsan kendine daha fazla vakit ayırdığında, aklının bir köşesinde sıkışıp kalmış bu tip soruları daha fazla düşünmeye başlıyor. Eğer bu sorunun bir cevabı vardıysa neredeydi peki?

Kendi kendime bu işin içinden çıkamayınca, cevabı direkt kitaplarda aradım. Sürekli okudum, okudum, düşündüm, düşündüm. Güvendiğim kişilere benimle ilgili gözlemlerini sordum. Çünkü insan kendisine başkaları kadar objektif bakamayabiliyor. Sonunda kafam o kadar karıştı ki, bu soruyu google’da bile aradım:) Yaşam amacınızı nasıl bulursunuz, hayattaki misyonunuzu nasıl belirlersiniz, vs. İnternette bu konularla ilgili o kadar çok yazı var ki. Hatta bunun için testler bile var. Sorulara cevap veriyorsun, ilgi alanların, yeteneklerin vs doğrultusunda yaşam amacını anlamaya dair ipuçları yakalıyorsun.

Aradığım cevabı bulamadığım için buna sahip olduğunu düşündüğüm diğer kişilere karşı içimden kıskançlık duyuyordum. Örneğin, bir ressam, bir şarkıcı, sanatçı yada sporcu için hayatlarının amacını bulmak ne kadar kolaydı. Onların yaptıkları iş zaten içinde hayat amaçlarını da barındırıyordu. Onlar şanslıydı, çünkü Allah onlara bariz bir yetenek vermişti. Bu sayede hem bir meslekleri var ve para kazanıyorlar hem de hayat amaçlarına hizmet ediyorlardı. Temel motivasyonları para değil zevk duygusu olduğu için de yaptıkları her işte zaten başarılı oluyorlardı. Halbuki ben “şanssız” gruptaki insanlardan biriydim. Çünkü  öne çıkan hiçbir yeteneğim yoktu.  İşin kötüsü, acayip zevk alarak yaptığım hiçbir şey de yoktu. Eee o zaman benim hayatımın amacı ne olabilirdi ki? Kısacası hala daha başladığım noktadaydım.

Bir süre bu konu üzerinde düşünmeyi yine bir kenara bıraktım. Ancak eskisine göre arada bir fark vardı. Artık kendimi ve duyumlarımı gözlemlemeyi öğrenmiştim. Artık yaptığım herhangi bir eylem karşısında nasıl hissettiğime önem vermeye başlamıştım.

Bir gün bir arkadaşımla buluştum. Konuşmanın geneli daha çok onun içinde bulunduğu zor bir dönemle ilgiliydi. Ve benim fikrimi almak istiyordu. Elimden geldiği kadarıyla, onu yargılamadan anlamaya çalıştım ve onun yerine karar vermeden düşüncelerimi paylaştım. Günün sonunda, bana teşekkür etti ve söylediklerim sayesinde kafasında bazı şeyleri daha net görebildiğini söyledi.  Eve döndüğümde fark ettim ki, neredeyse 9 saat boyunca konuşmuştuk. O kadar haz almıştım ki,  ne açlığımı ne susuzluğumu hissettim ne de sıkıldım. İşte o gün ben gerçekten ne yapmaktan acayip zevk aldığımı anlamış oldum.

Bu olaydan bir süre sonra internette bir video izledim. Bu konuyu Hedefler ve Yapılması Gerekenler yazımda daha detaylı anlatıyorum.  Ve işte o gün hayatımın amacı kristal netliğinde ortadaydı. Benim hayattaki misyonum “Kendimin ve başkalarının farkındalığına hizmet etmek”ti.

Bu çok iddialı bir laf gibi gelebilir. Ancak son derece pratik ve en basit günlük seçimlerime bile uyarlayabildiğim etkili bir amaç. Örneğin, kitap okuyarak, yazı yazarak, meditasyon ve nefes egzersizi yaparak kendi farkındalığıma hizmet edebiliyorum. Blog sayfamı hazırlayarak yada bir arkadaşımla dertleşerek başkalarının farkındalığına hizmet ediyorum. Sonuç olarak hayat bana yaşam amacımı gerçekleştirebilmem için sonsuz fırsatlar sunuyor.

Yaşam misyonum konusunda kafam netleştikten bir süre sonra, internette bir blog yazısı dikkatimi çekti. Yazının başlığı “yaşam amacınızı 10 dk’da nasıl bulunursunuz?” gibi son derece iddialıydı. Temelde 5 konuya dikkat çekiyordu;

 • Neler yapmaktan hoşlanıyorsun?
 • Günlük hayatta en çok dikkatini çeken konular neler?
 • Bedavaya bile olsa hangi işi yapmak isterdin? Neler hakkında yeni şeyler öğrenmeyi seviyorsun? Nelerden konuşmayı seversin? Yapmadığın için pişmanlık duyduğun şeyler neler?
 • Kütüphanene baktığında en çok hangi tarz kitap olduğunu görüyorsun?
 • En iyi olduğun konu ne? Hangi konularda çok yaratıcısın? Hangi tip sorunlara hızlıca çözüm getiriyorsun?

Bu soruların cevaplarını alt alta yazıp, gözden geçirdiğimde, zaten belirlemiş olduğum yaşam amacımın ne kadar doğru olduğunu bir kez daha gördüm.

Size şunu söyleyebilirim ki, bu konu netleştikten sonra hayatımın kalitesi ve ondan aldığım keyif bariz bir şekilde arttı. Zannetmeyin ki günlük hayatımı sıradışı deneyimlerle dolduruyorum. Tam tersine, bugüne kadar defalarca yaptığım günlük rutin işleri yapmaya devam ediyorum. Ama artık hayata baktığım pencere değiştiği için, olayları, insanları, konuşmaları ve her şeyi faklı bir biçimde deneyimliyorum.  Ve bundan çok büyük bir keyif alıyorum.

Peki sizin hayatınızın amacı nedir? Henüz bulamadıysanız, umarım bu yazım sizin için faydalı olmuştur. Ama eğer zaten bulmuşsanız, bunu benimle ve diğer okurlarımla paylaşırsanız çok memnun olurum.

“İşte sana, yeryüzündeki görevinin tamamlanıp tamamlanmadığını anlaman için bir test:

Eğer yaşıyorsan, tamamlanmamış demektir”

Richard Bach

Sevgiler

Esra

Tagged with:
 

8 Responses to Hayatımın Amacı Ne?

 1. Mehmet says:

  Temelde 5 konu
  Sorun Onlara bir cevap bulamayışım zaten sorun o onlara cevap bulabilsem bir nebze ilerleyeceğim ?

 2. metin says:

  aynen. bu soruların cevabını bulamıyorum. bu soruları daha önce onlarca kez sordum kendime.

 3. berna says:

  Evet ben de hayatın amacını google ladım :) Bu yazı faydalı ancak hayatın amacı yaptığın iş ile belirlenemiyor ne yazık ki. bundan yıllar öncesinde hayatımın amacını belirlerken ister istemez yapmak istediğim işi belirlemiştim. şansı azınlık olarak istediği işi keyifle yapan,yani hobisini iş edinen biri oldum. ama sanmayın ki sanatçı falan oldum, değilim..bildiğiniz masa başı iş yapan bir mühendisim :) evet işim bana keyif veriyor ama hayatın amacının daha ulvi olması gerektiğini düşünüyorum. sadece kendine değil kendinle birlikte tüm insanlığa faydanın olacağı bir amaç…zaten bunu bulan insanlar bu konuda çalışmayı ve özveride bulunmayı da seçiyorlarsa o bildiğimiz einstein, da vinci, steve jobs, mother teresa gibi adamlar doğuyor. bunu bulmak çok zor, kendini bilmek de yetmeyebiliyor. 1 yıldır arıyorum.hem kendimde hem de kitaplarda. henüz bulamadım. bulan insanlara imreniyorum. bu yazı bir adım elbette ve oldukça da faydalı. kısa ve net. bakalım üzerine bir kaç taş koyabilecek miyim. araştırmaya devam :) yazınız için ellerinize sağlık.

 4. semih says:

  ‘Hayatın anlamı nedir ?’ Diye çok sordum kendime ve bir sürü cevap birikmişti kafamda. Sonra baktım ki bunlar hayatın anlamı olamazdı! Müzik dinlemekti bazılarınınki. Bazılarının bir futbol takımı, bazılarının işi yada ailesi. Belkide hepsiydi. Bunlar mı hayatın ana amacı ne? Hayır hiç sanmıyorum. Neden mi ? Asıl hayatın anlamını düşünmek lazım önce . Şöyle ki öleceğimiz zaman ya bir hiçlik karşılayacak bizi yada sonsuzluk ki sonsuz olacağını biliyorum. Diyelim ki hiçlik karşıladı bizi . Hayatın bi anlamı kalmadı ki hiçlik karşısında. Hayatta bir hiçti o zaman. Sonsuzluk karşıladığında ise hayatın yine bi anlamı yoktu sonsuzluk yanında . Düşünsene sonsuzluğun yanında bir futbol takımın, birnin falan önemi kalırmıydı? Sonsuzluğun içinde 1in bi önemi var mıydı ? Hiç bi sayının önemi yoktu ama hepsi sonsuzluğu oluşturuyordu. İşte kırılma noktası buydu. Sonsuzda 1lik bi önemi var dünyanın. Eee ne olacak şimdi? Aslında hayatı anlamlı kılan şeyler vardır. En önemlisi sevgi… bundan sonrasını size bırakıyorum kendiniz düşünün artık gerçekten hayatın anlamını…

 5. Gizem says:

  Gerçekten bugün Hayat amacım ne diye çok uğraştığım bir gündü. Meleklerle ilgilenip o kadar üzerine düştüm fln. Şimdi yazınızı okudum kendime çok benzettim. Oku oku bişi olmadı:) Yazı süper olmuş..

 6. Gizem says:

  Kendimi gördüm, kıskanıyorummmm bende:/

 7. değişim says:

  Gün boyu sizin sayfanızda kaldım bana öyle iyi geldi ki hemen farketti güzel farklı bir enerji hissediyorum evet hayatın akışına bırakmam gerekenleri zamanında öyle abartmış küçücük omuzlarıma ne yükler yüklemiş boşuna neler yaşamışım öyle ama işte o yaşananların toplamında bugünkü halim bitmiyor imtihan kimbilir ilerde bugünler için pişmanlık duyarım öyle de olacak eminim şuan olmak istediğim yerdemiyim bilmiyorum ama en hayırlısı buymuş benim için teşekkürler sevgilerimlee…

 8. sawashian says:

  Hayat İnanmak ve Mücadele Etmektir. Hedefi, inancı ve hiçbir çabası olmayan insanın hiçbir amacı yok demektir ve bu inançsız ve hedefi olmayan kişi ebedi olarak yok olmaya mahkumdur ancak inancı ve hedefi olan ve bu hedef uğruna mücadele eden kişi ebedi olarak huzur içerisinde olacaktır. Alemleri yoktan var eden Allah’a ve O’nun vaad ettiklerine inanmayan kişi öldükten sonra tekrar dirilmeyeceğine inanır ve dolayısı ile bu dünya da çok basit amaçlara sahiptir veya hiçbir amaca sahip değildir. Ya çok küçük hedefleri vardır veya hiçbir hedefi yoktur ancak inançlı bir kimsenin en büyük hedefi kendisini yoktan var eden yüce Kudrete yakın olmak ve o yüce ve sonsuz merhametli Yaradana sevgili olmaktır. Bütün kainatın yoktan var edicisinin sevgilisi olmak ne büyük bir hedef ve amaç olsa gerek değil mi? ;)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>