Engeller, hedefinizden gözlerinizi kaçırdığınızda gördüğünüz ürkütücü şeylerdir.

Henry Ford

photo by Esra Günaydın

Yılbaşından birkaç gün sonraydı. İnternette dolaşıyordum. Takip ettiğim bir blog’un Facebook sayfasında bir video vardı. Öylesine tıklayıp izlemeye başladım. Konu, her yeni yıla girerken insanların kendilerine bir sürü hedef koymasına rağmen,  bir süre sonra verdikleri kararları uygulamaktan vazgeçiyor olmaları ve hedeflerini bir sonraki yıla ertelemeleriydi. Örneğin, düzenli spor yapacağım, dengeli besleneceğim, 5 kilo vereceğim, her ay kenara bir küçük altın koyacağım, vs. gibi. Ben de kendime bugüne kadar buna benzer bir sürü hedef koymuşumdur. Ancak ne yazık ki bu hedefleri tutturma oranım gerçekten de çok düşük.

Seyrettiğim bu video sayesinde hedeflerimi neden gerçekleştiremediğimi net olarak anladım. Çünkü hedef koymayı bilmiyordum!!!

Peki hedefimizi nasıl doğru bir şekilde koyacağız? Hedef koyarken neyi yanlış yapıyoruz? Doğru hedef nasıl koyulur?

Video,  “hedefler”iniz ile bu hedeflerinize ulaşmak için “yapılması gereken”leri birbirinden ayırın diyordu. Çünkü insanlar genellikle  “yapılması gerekenler” listesindeki maddeleri kendilerine hedef olarak koymaya çalışıyorlar. Halbuki onlar sadece “yapılması gereken” bir şeyler ama “gerçek hedef” değiller.

Örneğin ben..  her gün düzenli bir şekilde nefes egzersizimi yapmak, min 15-20 dk. meditasyon yapmak ve yazı yazmak istiyorum. Bu videoyu seyredene kadar, kendimi ne kadar zorlasam da ancak birkaç gün disiplinli davranıyor fakat daha sonra bu disiplini delmek için “gayet mantıklı” bir mazereti muhakkak buluyordum.

Halbuki, kendime hedef diye koyduğum bu eylemleri yeniden gözden geçirdiğimde, hepsinin birer “yapılması gereken” olduğunu gördüm. Ortada gerçekten ana bir hedef yoktu:(

Her “yapılması gereken” şey aslında  belli bir amaca hizmet etmeli ve  bize fayda sağlamalı. Bize fayda sağlamayan ve hiçbir amaca hizmet etmeyen bir şeyi neden her gün yapmaya devam edelim ki? Dolayısıyla, gerçek bir amacımız olmadıkça, hiçbir eylemi sürekli bir şekilde yapma ve hayatımızın bir parçası haline getirme alışkanlığı edinemiyoruz.

Peki benim hedefim neydi?

İşte o an, çok uzundur süredir kafamda yer alan bölük pörçük düşünceler birden bire bir araya geldi . Aynı bir puzzle gibi, ayrı ayrı hiçbir anlam ifade etmeyen bu düşünce parçacıkları bir araya geldiğinde aradığım cevabı bana verdi. Hayatımın Amacı Ne? yazımda detaylıca anlattığım karmaşık zihin durumum artık kristal netliği kazanmıştı.

Anladım ki, her gün yapmak istediğim bu eylemlerden beklediğim ana fayda aslında farkındalıktı. Kendimin, hayatımın ve yaşadığım evrenin daha fazla farkında olmak istiyordum.  Hedefimi net olarak ortaya koyduğum o noktada, “yapılması gerekenler” konusunda tutarlılık ve süreklilik kaçınılmazdı.

İşin daha da güzel tarafı, ana hedefime ulaşmak için sandığımdan çok daha fazla yol olduğunun farkına vardım. Örneğin bu blogu yazma fikri de bu şekilde ortaya çıktı. Yazı yazarak düşüncelerimi düzenleyebilir ve kendi farkındalığımı artırabilirim. Ancak bu yazdıklarımı blogumda paylaşırsam, hem başkalarına yardımcı olurum, hem de onların da bana yardımcı olabilmesi için ortam yaratmış olurum.

Bugüne kadar kendinize koyduğunuz hedeflerinizi siz de gözden geçirin. Bunlar gerçekten birer hedef mi, yoksa “yapılması gerekenler” mi? Eğer bunların “yapılması gerekenler” olduğunu görürseniz, “bunu yapmaktan beklediğim gerçek fayda nedir?” diye kendinize sorun. Kendinize gerçekten dürüst davranırsanız, vereceğiniz cevap sizi ana hedefinize götürecektir. Bunu belirlediğinizde ise ana hedefe giden pek çok farklı yolun olduğunu görecek ve aralarından en uygun olanları hayatınıza kolaylıkla adapte edeceksiniz.

Örneğin “bu yıl 5 kilo vermeyi hedefliyorum”  dediğinizi varsayalım. Aslında bu bir hedef olamaz. Sadece ana hedefe giden “yapılması gerekenler” listesindeki bir madde olabilir. Peki  5 kilo vermekten beklediğiniz ana fayda nedir? Daha sağlıklı olmak mı? Kendini daha güzel hissetmek mi? Kendine olan güvenini artırmak mı?

Bu saydıklarımın arasından “Kendime olan güvenimi artırmak” cevabını verdiğinizi varsayalım. Bir sonraki sorunuz “neden kendime güvenmiyorum?” olsun. Göreceksiniz ki, bu sorunun tek cevabı fazla kilolarınız olmayacak. Kendinize olan güveninizi geliştirmek için kilo vermenin yanı sıra yapabileceğiniz pek çok şey olduğunu göreceksiniz.

Böylece hem gerçek hedefinizi hemde bu hedefe ulaşmanızı sağlayacak  yapılması gerekenler listenizi netleştirmiş olacaksınız. Artık bundan sonra tek yapmanız gereken HAREKETe geçmek!

İstemek, ´İstiyorum´ demek değil, harekete geçmektir.”

A. Maurois

Sevgiler

Esra

Tagged with:
 

5 Responses to Hedefler ve Yapılması Gerekenler

 1. arzu keser says:

  Harika bir yazi, tam da farkindalik duygusu ile tanismaya basladigim su haftada cok iyi geldi bu yazilar, cook tesekkurler, iyi ki varsiniz…

 2. Sofya says:

  Elinize sağlık. Bahsettiğiniz videoyu da paylaşırsanız farkındalığımızı daha çok arttırmış olursunuz. Teşekkürler,
  Sevgiler

  • Esra says:

   Merhabalar Sofya,
   Bu yazı için bana ilham veren birkaç video ve yazı vardı. Bunlardan biri de aşağıdaki video idi. Takip ettiğim blogun adresi ise http://www.thinksimplenow. Bu videoda Brian Johnson’nın hedeflerini ortaya koyuş şekli, bu hedeflerin merkezindeki ana niyet ve buna yönelik ortaya koyduğu eylem biçimi beni çok etkilemişti. Ayrıca bu video’da bahsettiği The Element adlı kitabı da buldum. Ken Robinson’un “ÖZ” olarak Türkçe’ye çevrilmiş kitabını (http://www.dr.com.tr/Kitap/Oz/Ken-Robinson/Egitim-Basvuru/Kisisel-Gelisim/urunno=0000000326440 ) gerçekten de çok severek okudum ve herkese de tavsiye ediyorum.
   http://www.youtube.com/watch?v=ypjRXBcuZBw

   Bloguma gösterdiğin ilgi için çok teşekkür ederim Sofya. Sayende 2,5 yıl önce yazdığım bu yazıyı yeniden okudum,videoyu yeniden izledim, zaten bildiğim ve hatırlamam gereken bazı şeyleri hatırladım. İyi geldi:)

   Sevgiler!
   Esra

 3. Fatih says:

  Ya olamaz ya! müthiş bir yazı daha :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>